Program

(zmena programu vyhradená)

1. deň

23-dňové putovanie po svete začíname ranným letom Praha / Bratislava - Lisabon s dobrými raňajkami na palube (cca 3,0 hod.). Prvou zastávkou / stopover na Ceste okolo sveta 2024 je PORTUGALSKO (časový posun -1 hod. oproti ČR / SR, očakávané počasie: príjemných 15°C).

Len “na ľahko / bez batožiny” sa vydáme na poldenný výlet do prímorského mestečka NAZARÉ, ktoré je vzdialené približne 1,5 hod. jazdy od letiska Lisabon. Budeme tu pozorovať svetový unikát - najväčšie morské vlny na svete, až 26 m vysoké (práve obdobie od novembra je na to ideálne), na ktorých sa za dobrých podmienok preháňajú najlepší surferi sveta. Z pevniny sa na tých “bláznov” celkom dobre pozerá!

Popoludňajší let Lisabon Kapverdské ostrovy s obedom na palube (cca 3 hod. 45 min.), a podvečer už pristávame na africkom súostroví KAPVERDY (časový posun -1 hod. oproti Portugalsku, očakávané počasie: vzduch 28°C, more 26°C, minimum zrážok). Po krátkom transfere do plážového rezortu nás čaká večera.

2. deň

Po včerajšom dlhom dni dnes relaxujeme na KAPVERDSKÝCH OSTROVOCH. V čase medzi raňajkami a večerou si vyberáme z ponuky “miestnych atrakcií”: slnko, more, dlhá piesočnatá pláž, bazény, športy, spa, prechádzky, fakultatívny výlet, ....

Program

(zmena programu vyhradená)

3. deň

Po raňajkách iba krátky transfer na letisko a prelet z Afriky do Ameriky s obedom na palube (cca 6 hod. 30 min.). Popoludňajší prílet do najznámejšieho juhoamerického mesta - brazílskeho RIO DE JANEIRO (časový posun -2 hod. oproti Kapverdom, očakávané počasie: vzduch 30°C, more 23°C, možnosť krátkej prehánky).

Na Ceste sme ešte len tri dni a už sme na treťom kontinente, WOW! Už počas cesty z letiska do nášho hotela v ikonickej lokalite Copacabana začíname spoznávať Brazíliu. A pri dobrej večeri poznávame aj jej chute.

4. deň

Celodenná prehliadka RIO DE JANEIRO. Po raňajkách vyrážame do ulíc mesta, ktorého panorámu si dnes pozrieme a porovnáme z dvoch ikon Ria: z Cukrovej homole - dostaneme sa tam lanovkou a z Corcovada / 20-minutová jazda zubačkou popri tropickej vegetácii pralesu Tijicu až pod najznámejšiu sochu Krista na svete. Obidva „svetové“ výhľady sú fascinujúce a Rio je z nich neskutočne fotogenické. Medzitým počas dňa uvidíme futbalový svätostánok Maracana, modernú Katedrálu, Operu, akvadukt Arcos de Lapa i pláže Ipanema, Flamengo a Botafogo. Dlhý, ale úžasný deň prerušíme chutným barbeque obedom v dobrej miestnej churascarii.

Podvečer ešte stihneme „ochutnať“ atmosféru na svetoznámej pláži Copacabana, veď ju máme rovno pred hotelom.

5. deň

Raňajky a už sa tešíme na ďalšiu juhoamerickú zastávku. Ranný let Rio de Janeiro Foz do Iguazu s malým občerstvením na palube (cca 1 hod. 45 min.). Keďže letíme ako “vnútroštátny let”, po prílete na brazílsku stranu VODOPÁDOV IGUAZU nás nečakajú žiadne formality na letisku (bez časového posunu oproti Riu, očakávané počasie: 28°C, vlhko a možnosť dažďa - veď sme predsa v dažďovom pralese).

Tak ako v Lisabone, aj tu len “na ľahko” absolvujeme poldenný výlet k vodopádom IGUAZU. Rovno z letiska zamierime k svetoznámym vodopádom, ktorých majestátnosť sa nedá prehliadnuť a nepočuť. Milióny litrov vody za sekundu sa valia z výšky až 82 m cez 275 vodopádov na argentínsko- brazílsko-paraguajskej hranici a my ich pozorujeme v nemom úžase so zimomriavkami a kvapkami vody na celom tele.

Podvečer preletíme krížom cez juhoamerický kontinent z Brazílie do Čile s večerou na palube (cca 2 hod. 30 min.). Po večernom prílete do čilského hlavného mesta SANTIAGO DE CHILE (žiaden časový posun oproti Iguazu, očakávané počasie: príjemná jar s teplotou do 25°C) približne polhodinový transfer do hotela v jeho centre.

Program

(zmena programu vyhradená)

6. deň

Celodenný výlet SANTIAGO DE CHILE & VALPARAISO. Ešte včera ráno sme boli na pobreží Atlantiku a dnes sa už zoznámime s Tichým oceánom. Po raňajkách sa vydávame objavovať asi najeurópskejšiu krajinu latinskej Ameriky. 6-miliónová metropola plná kontrastov: ultramoderné finančné centrum s mrakodrapmi, koloniálna minulosť v historických štvrtiach, dostihová dráha Club Hipico, Prezidentský palác, kresťanské katedrály, pestrofarebný bulvár Alameda, bohémska Bellavista. Zo Santiago vyrážame na západ, smer Tichý oceán. Scénická cesta vinárskymi lokalitami, cestou si dáme len ľahký obed. Hlavný obchodný prístav Čile Valparaiso je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Historickou lanovkou sa vyvezieme na jeden z jeho kopcov, odkiaľ máme celý záliv ako na dlani. Pobrežnou cestou sa presúvame do najznámejšieho čilského letoviska Viňa del Mar.

Cestu späť do Santiaga s radosťou prerušujeme dobrou večerou a ochutnávkou niekoľkých miestnych vínnych skvostov.

7. deň

Na dnešok viacerí nedočkavo čakajú. Raňajky, transfer na letisko a už letíme krížom cez Pacifik na Veľkonočný ostrov s obedom na palube (cca 5 hod.). Okolo obeda prílet na najodľahlejšie miesto na našej planéte, a to čilský VEĽKONOČNÝ OSTROV (časový posun oproti Santiagu -2 hod., očakávané počasie: príjemných 23°C, málo zrážok).

Po „vnútroštátnom“ prílete bez procedúr priamo z letiska vyrážame spoznávať bájne Rapa Nui. Poldennú prehliadku VEĽKONOČNÉHO OSTROVA začíname v lokalite Ahu Vaihu s 8 sochami moai (žiaľ, už iba ruiny, ktoré sa stali symbolom starovekých civilizácií tak ako pyramídy, či čínsky múr), ďalej vulkán Rano Raraku (95% z miestnych mysterióznych sôch s veľkou hlavou a tak trochu „odutým“ výrazom bolo vytesaných práve tu), Ahu Tongariki s 15 moai s pozadím divokých vĺn Tichého oceánu, všade prítomné divoké kone, ale aj piesočnatá pláž Anakena (okúpeme sa? Oceán má okolo 23°C).

Po príchode na hotel večera.

Program

(zmena programu vyhradená)

8. deň

Dnes z jedného kraja Polynézie na druhý. Na letisku sme za pár minút a našim lietadlom naberáme kurz severozápad, samozrejme s obedom na palube (cca 5 hod. 30 min.). Keďže časový posun je približne rovnaký ako samotný let, už v dopoludňajších hodinách prilietame do FRANCÚZSKEJ POLYNÉZIE na ostrov Tahiti (časový posun oproti Veľkonočnému ostrovu -5 hod., očakávané počasie: teplota vzduchu 29°C, more 27°C, vlhko).

Autobusový transfer z letiska Papeete do prístavu, následne polhodinová plavba trajektom na ostrov Moorea a ešte krátky transfer popri pobreží do nášho plážového rezortu. Popoludí už príjemný plážový relax, večera.

9.-10. deň

Máme za sebou týždeň intenzívneho poznávania, a preto dvojdňové „ničnerobenie“ pride každému vhod. Relax na exotickom ostrove MOOREA s polpenziou + more, slnko, pláž, lagúna, bazén, šnorchlovanie / potápanie a iné športy, spa, prechádzky, fakultatívne výlety, ale aj golf.

Program

(zmena programu vyhradená)

11. deň

Dosť bolo leňošenia, poďme zase ďalej. Kombinovaným transferom na letisko Papeete na Tahiti (autobus loď / trajekt - autobus) sa dostaneme na medzinárodné letisko Papeete / Tahiti, aby sme ešte dopoludnia zamierili na Nový Zéland (cca 5 hod. 30 min.). Ale keďže prelietavame dátumovú hranicu, podľa hodiniek cestujeme viac ako celý deň. Bude nám stačiť jeden obed?

12. deň

Popoludňajší prílet do modernej novozélandskej metropoly AUCKLAND (časový posun oproti Tahiti +23 hod., očakávané počasie: príjemná jar s teplotou vzduchu 18°C, málo zrážok), z letiska mierime priamo do centra mesta, kde ešte pred príchodom do hotela absolvujeme orientačnú prehliadku mesta ukončenú výstupom, samozrejme rýchlovýťahom, na ikonu Aucklandu, najvyššiu stavbu krajiny, 328 m vysokú vežu Sky Tower s dych vyrážajúcim 360° panoramatickým výhľadom na blízke i vzdialené okolie (viditeľnosť až 80 km!).

Náš hotel máme v blízkosti prístavu, odkiaľ máme všade blízko

13. deň

Máme na výber dva výlety, voľba je na nás:

Celodenný výlet ROTORUA - po skorých raňajkách naberá náš autobus južný smer do Matamata, kde za dve a pol hodiny dorazíme do jednej z novodobých atrakcií severného ostrova - Hobbiton Movie Set. Kto by nepoznal slávnu rozprávkovú trilógiu Pán prsteňov? Toto je to miesto, kde sa film natáčal. A teraz si v ňom môžeme aj zahrať! Okolo poludnia sa asi hodinu presúvame ďalej na juhovýchod do slávnej prírodnej lokality Rotorua, ktorá je zároveň i centrom domorodej kultúry Maorov. Dáme si chutný obed a neskôr v Te Puia si objasníme domorodé zvyky, spoznáme maorské tance a vyplazovanie jazykov pri rituálnom tanci haka. Nesmieme vynechať ani známe gejzíry, termálne polia, horúce bublajúce bahno a nezabudneme ani na vtáka kiwi, symbol Nového Zélandu. Návrat na hotel až vo večerných hodinách.

alebo

Celodenný výlet WAIHEKE - tento pohodový výlet začneme po raňajkách peším presunom do približne kilometer vzdialeného prístavného móla, odkiaľ premávajú trajekty na okolité ostrovy. 40-minútová plavba cez záliv Hauraki nás dovedie do prístavu Matiatia Wharf na Waiheke. Autobusom sa budeme potulovať po tomto malom ostrove, zastavíme sa v miestnych vinárstvach, kde ochutnáme dobré vínka i olivový olej, a dáme si samozrejme aj fajný obed. Počas dňa sa nám naskytnú zaujímavé panoramatické výhľady. Okolo tretej-štvrtej popoludní návrat trajektom do Aucklandu, aby sme sa ešte sami mohli potúlať po meste.

Program

(zmena programu vyhradená)

14. deň

Po raňajkách transfer na letisko a dopoludňajší let Auckland Sydney s obedom na palube (cca 3 hod.). Čaká na nás asi najkrajšie mesto na svete SYDNEY (časový posun oproti Aucklandu -2 hod., očakávané počasie: príjemná jarná teplota vzduchu cez 20°C, možnosť prehánok).

Zoznamovanie s najväčším mestom Austrálie začíname hneď cestou z letiska na Bondi Beach - najslávnejšej austrálskej pláži. Ďalej krásne vyhliadkové body na ikonické symboly Sydney, štvrť Darling Harbour, popod most Harbour Bridge k historickým Rocks a nakoniec k majestátnemu Sydney Opera House - čo tak si sem zájsť večer na koncert a pozrieť si ju aj zvnútra a zažiť jedinečnú akustiku!

15. deň

Celodenný výlet SYDNEY A OKOLIE - cez ikonický Sydney Harbour Bridge k najkrajším vyhliadkam na mesto: Milsons Point, Seaforth a Arabanoo. Exkluzívne štvrte Neutral Bay a Mosman, malebná pláž Manly s desiatkami surfistov, ktorých sledujeme počas obeda z peknej reštaurácie na promenáde. Ktorá pláž je krajšia, Bondi alebo Manly? Popoludní sa späť do centra Sydney dostaneme z Manly loďou - vyskúšame austrálsku “MHD” pozdĺž pobrežia až do prístavu pri Opera House, aby sme si obzreli a vychutnali panorámu mesta aj z inej perspektívy. Neskoré popoludnie a večer máme pre seba.

Program

(zmena programu vyhradená)

16. deň

Po dvoch zastávkach vo svetových metropolách opäť trochu oddychu. Let Sydney Koror s obedom na palube (cca 7 hod.), popoludňajší prílet do Mikronézie v Tichom oceáne, na ostrov PALAU (časový posun oproti Sydney -2 hod., očakávané počasie: teplota vzduchu 30°C, more 27°C, málo zrážok). Z malého letiska len polhodinový autobusový transfer do nášho plážového rezortu.

Pred večerou ešte stíhame „otestovať“ pláž aj more.

17.-18. deň

Relaxačný pobyt na tropickom súostroví PALAU s polpenziou + slnko, more, piesočnatá pláž, lagúna, bazén, šnorchlovanie / potápanie a iné športy, spa, fakultatívne lodné výlety, ...

Program

(zmena programu vyhradená)

19. deň

Opálení a oddýchnutí opäť sadáme do nášho lietadla a s radosťou smeruje do Ázie, už na piaty kontinent na trase Cesty okolo sveta - edícia 5 svetadielov.

Po asi piatich hodinách letu s obedom na palube prilietame do laoského vnútrozemia, do historického mestečka ležiacom nad riekou Mekong - LUANG PRABANG (časový posun oproti Palau -2 hod., očakávané počasie: príjemných 23°C, málo zrážok). Iba krátky transfer do hotela, popoludňajší voľný program, večera.

20. deň

Celodenný výlet LUANG PRABANG - po raňajkách nás čaká prechádzka mestom s návštevou dvoch najzaujímavejších budhistických chrámov v meste. Po dobrom obede plavba po rieke Mekong asi dve hodiny proti jej prúdu k posvätnému jaskynnému systému Pak Ou s desiatkami sôch Budhu vo vnútri. Plavba naspäť je dva krát rýchlejšia, keďže sa plavíme po prúde rieky. Popoludní jedna z ďalších atrakcií Luangu - fotogenické vodopády Kuang Si vzdialené cca 45 minút autobusom od centra.

Program

(zmena programu vyhradená)

21. deň

Druhou ázijskou zastávkou bude Uzbekistan. Po raňajkách len krátky transfer na letisko a krížom cez „žltý“ svetadiel letíme do čarovného Samarkandu (cca 6 hod. 30 min.), dobrý obed na palube nesmie chýbať. Popoludňajší prílet do druhého najväčšieho mesta Uzbekistanu SAMARKAND (časový posun oproti Laosu -2 hod., očakávané počasie: 15°C, v noci pod 10°C). Cestou z letiska do hotela si urobíme atraktívnu zastávku v jeho historickom centre, na jednom z najkrajších námestí sveta - Registan s tromi monumentmi: medresami Ulugbek, Sher Dor a Tilla-Kari, a k tomu krásne historické brány, portály a minarety.

V hoteli nás čaká večera.

22. deň

Celodenná prehliadka SAMARKANDU - dnes pokračujeme v spoznávaní jedného z najstarších známych miest sveta, legendárnej perly Hodvábnej cesty. Postupne navštívime známe Ulugbekove observatórium, prejdeme sa tyrkysovým komplexom hrobiek Shakhi-Zinda, kde je pochovaný bratranec Mohameda, svätého proroka Islamu. Po obede v miestnej reštaurácii nás čaká posvätné miesto niekoľkých svetových náboženstiev - Mauzóleum Hoja Daniyar a zastavíme sa i na najväčšom miestnom bazáre Siab.

A na záver Cesty spoločná rozlúčková gala večera - nechajte sa prekvapiť!

23. deň

Raňajky a dopoludňajší voľný program v SAMARKANDE.

Pred obedom transfer na letisko a popoludní už finále Cesty okolo sveta, let Samarkand Bratislava / Praha s obedom na palube (cca 4 hod.).

V podvečerných hodinách prílet do Bratislavy a následne Prahy a Cesty okolo sveta - edícia 5 svetadielov je koniec.

Behom úžasných 23 dní sme prešli 5 svetadielov, navštívili 12 nádherných miest v 10 krajinách, kúpali sa v 3 oceánoch, ochutnali kuchyne celého sveta, preleteli 44 000 km a domov si nesieme kopu “svetových” zážitkov! To bola skutočne neskutočná CESTA OKOLO SVETA - splnenie nášho životného sna!